niedziela, 17 marca 2013

Wyniki nagród OBF 2013!

Ostatni mój post dotyczył nominacji do tegorocznych nagród OBF, a dzisiaj w nocy poznaliśmy już zwycięzców tej prestiżowej nagrody :)

Gala pozytywnie mnie zaskoczyła. Naprawdę miło się ją oglądało. Wiele nawiązań do filmów i osób z nimi związanych, mniej lub bardziej zabawnych gagów i zabaw z montażem. Całą galę możecie zobaczyć poniżej.


Dziewięć typowanych przeze mnie wcześniej filmów otrzymało nagrody. Tym bardziej było trudniejsze takie typowanie zwycięzców, bo części filmów w ogóle nie oglądałem.


NAJLEPSZY FILM: Nietykalni
Zacznijmy może od najważniejszej kategorii, czyli najlepszej produkcji 2012 roku. Choć "Nietykalnych" uznaję za dobre kino, to jednak jestem rozczarowany, bo miałem nadzieję, że nagroda powędruje do "Django".

NAJLEPSZY PLAKAT: Idy marcowe
Tutaj muszę pochwalić organizatorów za udany żart z 5 nominacjami dla Batmana :) Osobiście wybrałem plakat "Mistrza" za najlepszy, jednak zwycięski poster jest także niczego sobie.

NAJLEPSZY ZWIASTUN: Mroczny rycerz powstaje
Typowałem zapowiedź "Prometeusza" za rozbudzenie do granic ciekawości projektem i światem wykreowanym w filmie. W praniu okazało się, że film obsysa niestety. Zwiastun "Mrocznego rycerza" na pewno przyciąga uwagę i rozbudza wyobraźnię.

NAJLEPSZY UTWÓR MUZYCZNY: "George Valentin" z Artysty
Tutaj także się nie pokryło :) Nutka z "Artysty" jest ok, jednak na pewno nie należy do utworów muzycznych, do których wracałbym po czasie.

NAJLEPSZA PIOSENKA FILMOWA: Skyfall - Adele
Let the skyfall... Tutaj nie było większego zaskoczenia. Choć sam typowałem piosenkę w wykonaiu Neila Fynna, to trzeba przyznać, że oba utwory są świetne. 

NAJLEPSZE KOSTIUMY, SCENOGRAFIA I CHARAKTERYZACJA - Hobbit - Niezwykła podróż
Nie mogę za wiele się tutaj wypowiedzieć w tych kategoriach, bo "Hobbita" niestety nie oglądałem. Trzeba to nadrobić, bo tytuł w nominacjach OBF padał często.

NAJLEPSZY MONTAŻ: Operacja Argo
I bach. Trafione :) Argo to ekscytujące kino, świetnie zmontowane i trzymające widza w ciągłej niepewności i ekscytacji równocześnie. Cieszę się z nagrody, bo film niewątpliwie zasłużył na takie techniczne wyróżnienie. 

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE: Avengers
Kolejny trafny strzał. Grupa superbohaterów nie zawiodła. W kinie oglądało się niesamowicie wszystkie sceny wypełnione po brzegi efektami, po końcową bitwę w Nowym Jorku. 

NAJLEPSZA MUZYKA FILMOWA: Artysta
Tak jak w przypadku najlepszego utworu filmowego, soundtrack "Artysty" jest dobry, jednak nie porywający, ani taki, do którego wracałoby się. Przynajmniej w moim wypadku.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY: Idy marcowe
Tutaj także się pokryło. Trzeci film Clooneya jest świetnie napisany, intrygujący, a przy tym niegłupi i mówiący wiele nt. dzisiejszych mechanizmów władzy i polityki. Film warty nagrody.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY: Django
Tarantino nie potrzebuje pomocy obcych scenarzystów. Sam tworzy scenopisy do swoich filmów i to jakie. W przypadku "Django" nie ma odstępstwa od tej reguły. Zabawa gatunkiem, hołd (czy pastisz jak kto woli) przez ponad dwie i pół godziny.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Życie Pi
Zdobywca nagrody, film Lee na pewno na przepiękne zdjęcia, które świetnie oglądało się na wielkim ekranie, jednak swój los postawiłem na "Skyfall", któremu za samą niesamowicie nakręconą sekwencję w Hongkongu przyznałbym nagrodę. 

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: Amy Adams
Jeszcze jeden celny strzał. Choć rola w "Mistrzu" nie wymagała od Adams jakiś większych wyrzeczeń czy poświęceń (jak ścięcie włosów przez Hathaway na potrzeby "Nędzników") to aktorka perfektycjnie wcieliła się w postać fanatycznej i do granic oddanej nowej religii żony tytułowego mistrza.

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY:  Christopher Waltz
Przed obejrzeniem "Django" myślałem, że to Leo ukradnie film obsadzie (tak sugerowały zwiastuny). Jednak to Waltz po raz kolejny u Tarantino skradł obraz innym aktorom. Jest naturalny, komiczny, rewelacyjny w każdej scenie. Czekam na kolejny film, w którym Waltz potrzy tak świetną grę.

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA: Meryl Streep
"Żelazna dama" do nadrobienia przede mną, jednak na pewno Streep dała radę.

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY: Michael Fassbender
We "Wstydzie" niesamowicie oddał ducha uzalenienia swojego bohatera, a także everymana czasów, w których relacje międzyludzkie są zaburzone, a seks to tylko rozładowanie napięcia.

NAJLEPSZA RECENZJA: Mój tydzień z Marilyn (autorstwa Łukasza)
TUTAJ link do recki. Choć nie odwiedzam jego bloga regularnie, to chyba najwyższy czas zacząć i poświęcić trochę czasu na nadrobienie zaległości w opublikowanych recenzjach.
 
NAJLEPSZY REŻYSER: Quentin Taranino
Choć "Django" nie otrzymał najważniejszej nagrody w postaci najlepszego filmu roku, to nagrody za reżyserię i scenariusz na pewno to rekompensują.

NAJLEPSZY BLOG FILMOWY: http://reviews.blox.pl/html (Milczący Krytyk)
Czytam, subskrybuje, od czasu do czasu skomentuję i oczywiście oddałem na tego bloga głos. Nie tylko o filmach, ale i często o serialach. Warto zajrzeć.

1 komentarz:

  1. Pomyłka mała się wkradła w Twoje protokoły - nagrodę za scenariusz oryginalny dostali także "Nietykalni". Moim zdaniem "Django" jest o wiele słabsze od poprzednika - "Bękartów" - a w duzej mierze ten film powiela. M.in. rola Waltza jest zbudowana na podobnej grze i de facto nagrodzono aktora za podobne aktorskie osiągnięcie.

    OdpowiedzUsuń